Rešite se neprijatnog zadaha

Lepi i zdravi zubi
Lepi i zdravi zubi

Neprijatan zadah ili Halitoza, kako se stručno naziva, stvoriće Vam neprijatnosti i uneti nesigurnost, dok razmišljate da li ga ljudi primećuju.
Sam neprijatan miris može se javiti povremeneno ili biti trajnog karaktera, u zavisnosti od toga šta mu je uzročnik.
Neke vrste zadaha smatraju se uobičajenim i normalnim, recimo jutarnji zadah. Tokom noci luči se znatno manje pljuvačke, nagomilavaju se mrtve ćelije koje služe kao hrana bakterijama, a usta se suše što dovodi do neprijatnog mirisa.

Zašto se javlja zadah?

Najčešći uzrok neprijatnog mirisa jeste nedovoljna higijena. Nepravilno ili nedovoljno često pranje zuba, kao i nekorišćenje zubnog konca čine da se ostaci hrane zaglave medju zubima i tu trunu. Dalje, nepravilna higijena dovodi do nekih bolesti i infekcija usta i desni koje dalje same po sebi često izazivaju zadah.
I drugi uzroci ove neprijatnosti su brojni:
Karijes, pokvaren zub, gnojne kesice – promene u ustima koje su neprijatne i zahtevaju stomatološke usluge često uzrokuju i ovaj problem.
Infekcija disajnih puteva – grla, pluća ili sinusa
Spoljni uzroci – kafa, cigarete, beli i crni luk.. Dovešće do neprijatnog mirisa, a većina od ovih namirnica, kao i crno vino npr., i do toga da Vam zubi potamne.
Kserostomia ili suva usta – mnogo lekova može da izazove ovo stanje, kao i disanje na usta ili problem sa pljuvačnim žlezdama.
Bolesti – neka stanja kao sto je dijabetes, bolesti jetre, pluća, bolesti usta i ždrela.. često dovode do pojave nekih karakterističnih neprijatnih mirisa. Recimo, kod dijabetesa javlja se najčešće miris koji podseća na miris acetona.

Šta kada posumnjate?
Postoji mogućnost da ni ne primetite tako lako da patite od ovog problema. Nekada se čulo mirisa osoba koje pate od neprijatnog zadaha navikne na ovaj miris i više ga ne primećuje. U ovoj situaciji, oslonite se na najbliže, oni će Vam skrenuti pažnju na ovo, ukazati ili barem pokazati svojim ponašanjem.
Kada Vam se učini ili utvrdite da imate ovaj problem, prvo se obratite svom izabranom lekaru. U najvećem broju slučajeva, on će Vas uputiti kod stomatologa i gastroenterologa koji će Vam zatim uraditi za ovaj slučaj uobičajene analize, kao što su: brisevi, kompletna krvna slika, stanje sećera u krvi itd., a na osnovu njihovih rezultata će doneti odluku – da li su Vam potrebna neka dalja ispitivanja ili će odrediti terapiju. Ukoliko Vam je potrebna neka intervencija, npr. popravka zuba, stomatolog će najčešće prvo to odraditi, da bi eliminisao sve očigledne uzroke pre nego se krene dalje u postavljanju dijagnoze i lečenju.
Kako izgleda i koliko traje lečenje?

Sam tretman i njegovo trajanje zavise od uzroka zadaha. Što je uzrok benigniji, to je i lečenje lakše i kratkotrajnije. Ukoliko je loša higijena uzrok, redovno pravilno pranje zuba i korišćenje zubnog konca daće odlicne, brze rezultate. Neka oboljenja usta i desni takođe se u većini slučajeva veoma brzo leče. Ako je neko drugo stanje organizma problem, npr. dijabetes ili neka druga bolest problem može biti dugotrajnije prirode, ali se može i uspešno kontrolisati  uz pravilnu medicinsku negu.

Mogu li sam nešto da učinim?

Pobedite neprijatni zadah

Pobedite neprijatni zadah

Naravno da možete. Prva i osnovna stvar – higijena i samo higijena. Već smo pričali o tome šta ako i pored dobre higijene i dalje imate problem. Pored toga, postoje i neka brza manje ili više efikasna rešenja koja možete potražiti u kuhinji.
Namirnice kao što su limun, cimet ili npr, peršun mogu dosta pomoći. Limun ili njegovu koricu možete grickati, peršun žvakati ili napraviti čaj, a kašičicu cimeta stavite u času vode i time isperite grlo ( u ovu smesu možete dodati i malo meda).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *