Zubni implanti

Šta je zubni implant i da li je najbolje rešenje za Vas?

Gubitak jednog ili više zuba prouzrokuje brojne probleme. Pre svega, dolazi do remećenja funkcije žvakanja što se dalje odražava na mnoge druge procese u organizmu. Naravno, tu su i esteski problemi i poteškoće u svakodnevnom životu i komunikaciji koje stvara nesigurnost koja potiče od nedostataka jednog ili više zuba. Dugoročnije gledano, bez zuba da je čuvaju funkcijom žvakanja, polako dolazi do gubitka vilične kosti. Zbog ovog gubitka i deformacije, lice poprima neke od staračkih karakteristika, te dolazi do estetskih i funkcionalnih problema.
Kada se nadjemo u ovakoj situaciji pred nama je nekoliko opcija. Zubni implanti jedna su od njih.

Šta je implant?

Sam implant jeste šraf od titanijuma, ugradjuje se u kost vilice i sa njom srasta, služeci kao zamena za koren nedostajućeg zuba. Za razliku od nekih drugih potencijalnih rešenja ( proteze, mostovi..), ugradnja implanta je u slučaju gubitka zuba trajno rešenje jer su implanti povezani sa kosti, kako strukturno, tako i funkcionalno. 

Indikacije za ugradnju

– ako vam nedostaje jedan zub, to je svakako najjednostavnija i situacija u kojoj se ugradnja implanta kao rešenje najjasnije nameće. Na implant se postavlja keramička zubna krunica. U ovom slucaju prava je šteta brusiti susedne, zdrave zube zbog postavke mosta.

– ako vam nedostaje više zuba postoji mogućnost ugradnje implanata koji u ovom slučaju mogu da služe kao nosači zubnih mostova. Najčešće do kombinacije implanta i mostova dolazi zbog finansijske uštede. Isto ovo može da se učini i ako ste ostali bez svih zuba.
Kada ugraditi implant i postupak ugradnje?

Stručnjaci se i dalje spore oko toga kada je najbolje obaviti ovaj zahvat – neposredno posle vadjenja zuba, nakon nekoliko nedelja ili ipak kada prodje nekoliko meseci. U svakom slučaju, najbolje je da se sa svojim stomatologom posavetujete nedugo nakon što ste ostali bez zuba, kako bi on mogao što bolje da proceni konkretnu situaciju.

Sam postupak ugradnje možemo podeliti u dve faze: prvo se ugradi sam implant ( sraf). Zatim sledi period mirovanja ( najčešće 2 – 6 meseci, zavisno pre svega od kvaliteta kosti ). Naravno, za taj prelazni period se prave privremeni zubi, a zatim i trajni.

Šta jos treba da znam?

Procedura se izvodi pod lokalnom anestezijom i potpuno je bezbolna. Prvih par sati nakon intervencije, a koja prosečno traje oko pola sata, prisutan je bol koji možete rešiti upotrebom analgetika. Ne postoji mogućnost da Vaš organizam odbaci implant zbog materijala od kog je sačinjen. Što se tiče kontraindikacija, one su zaista retke. Jedna od njih jeste nedovoljna količina vilične kosti na mestu gde je nekada bio zub ( usled proteka vremena ili npr. dugogodišnjeg nošenja proteze), i u tom slučaju stavljanju implanta mora da prethodi hirurška intervencija ugradnje veštacke kosti. Prema istraživanjima, u preko 90% slučajeva sam implant potpuno je funkcionalan i nakon 10 godina, naravno uz pravilnu oralnu higijenu i redovne odlaske kod stomatologa.

U današnjim uslovima savremene stomatologije, implanti su najbolje rešenje i najbolja zamena za izgubljene zube. O tome govori i njihov razvitak – praktično su nastali iz potrebe da se reši najveći problem u zubnoj protetici, a to je potpuna donja proteza, koja zbog nedostatka vilične kosti nema dobru podlogu na kojoj može da stoji dovoljno stabilno.
Dakle, dentalni implanti su jedini koji sprečavaju gubitak vilične kosti, a uz to čuvaju i Vaše okolne zube. Na kraju, najvažnije je pacijenta podučiti pravilnoj higijeni. Ukoliko su prirodni zubi izgubljeni zbog loše higijene, isto će se desiti i implantima, dok uz pridržavanje saveta Vašeg zubara dobijate dugovečno rešenje, i po kvalitetu srazmerno novcu koji za ovakvu intervenciju morate da izdvojite.


ugradnja implanta – demonstracioni snimak

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *